Egyre jobban rettegnek Trumptól Hágában
Az amerikai elnök „gyors támadására” készül a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek tagjai azt állítják, Trump célja az intézmény teljes megsemmisítése.
Visszavonná a transzneműek szabad iskolai mosdóhasználatát Tennesse állam vezetése.
Elfogadta az egyesült államokbeli Tennessee törvényhozása hétfőn azt a tervezetet, amely szerint a transzneműek csak a születésük szerinti nemüknek megfelelő iskolai mosdókat és öltözőket használhatnák.
Ez a második állam, ahol elfogadják a mosdótörvényt
A jogszabályról – amelyet 65 igen szavazattal, 24 nem szavazat ellenében hagytak jóvá – a héten szavaz az állam szenátusa, ezt követően pedig Bill Lee, Tennessee republikánus kormányzója elé kerül, aki korábban már aláírt olyan jogszabályt, amely megtiltja a transznemű nőknek, hogy induljanak a női sportversenyeken.
Amennyiben a kormányzó aláírja, az állami iskolák diákjai, illetve dolgozói pert indíthatnak a tanintézmény ellen, ha valaki nem a biológiai nemének megfelelő mosdóját, öltözőjét vagy hálóhelységét használja, ha ott mások is tartózkodnak.
A törvényjavaslat ellenzői, köztük üzleti vállalkozások tulajdonosai rámutatnak: Észak-Karolina államban 2016-ban hasonló tiltásokat megfogalmazó mosdótörvényt fogadtak el, amelynek következtében több nagyvállalat elköltözött az államból, néhány sportklub pedig – tiltakozásul a 2017-ben végül részben hatályon kívül helyezett törvény ellen – máshol tartotta meg a mérkőzéseit.
a rocksztár Bruce Springsteen például koncerteket mondott le emiatt, San Francisco polgármestere pedig utazási bojkottot hirdetett Észak-Karolina ellen.
Donald Trump vonta vissza Obama transzjogokat bővítő elnöki parancsait
Donald Trump volt amerikai elnök kormánya 2017-ben vonta vissza azokat a jogilag nem kötelező érvényű szövetségi rendeleteket, amelyekkel elődje, Barack Obama kormánya lehetővé tette, hogy a transznemű diákok az állami iskolákban a nemi identitásuknak megfelelő mosdót és öltözőt használják. Az Obama-kormányzat akkor kilátásba helyezte, hogy megvonják a szövetségi anyagi támogatást azoktól az állami oktatási intézményektől, amelyek nem a rendeletnek megfelelően járnak el.
A washingtoni igazságügyi és oktatási tárca 2017-ben azzal indokolta a rendelet visszavonását, hogy az zavart okozott, és számos per indult amiatt, hogy miként kell őket pontosan alkalmazni.
(MTI)
Fotó: Illusztráció